بهمن ۱, ۱۴۰۰
0
0

هر آنچه درباره کمیسیون ماده ۵ شهرداری‌ها باید بدانیم؟

193 بازدید

کمیسیون ماده ۵ شهرداری چیست؟

تصویب طرح‌های تفصیلی به‌عنوان سند برنامه‌ریزی بالادستی شهری و فراهم کردن بستر مناسب برای تدوین طرح‌های موضعی و موضوعی در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های شهرسازی در چارچوب راهبردهای طرح جامع، انعطاف‌پذیری در تصمیمات در جهت اصلاح و بهبود طرح‌ها، برنامه‌ریزی، ساماندهی و تدوین ضوابط با در نظرگرفتن شرایط زمانی و ویژگی‌های مکانی جهت پاسخ به نیازهای موجود با رعایت قوانین و مقررات، امکان تغییر یا تعدیل بخش‌هایی از طرح تفصیلی در چارچوب قوانین و مقررات، تقاضای اضافه تراکم، تغییر کاربری، تغییر عرض گذر، اضافه زیربنا و طبقات، صدور مجوز ساخت توسط شهرداری جهت قطعات کمتر از حد نصاب تفکیک با در نظر گرفتن توافق شهرداری با مالک و ارائه توجیه فنی از جمله موارد قابل طرح  در کمیسیون ماده ۵ است.

ماده‌ها و قوانین مربوط به کمیسیون ماده ۵ شهرداری‌ها:

تبصره ۱) از نماینده سازمان نظام‌مهندسی استان جهت شرکت در جلسات کمیسیون‌های ماده ۵ تهران و استان‌ها (‌بدون حق رأی) دعوت به عمل خواهد آمد.

تبصره ۲) محل دبیرخانه این کمیسیون در سازمان مسکن و شهرسازی استان و امور دبیرخانه آن زیر نظر معاون یا مدیر شهرسازی سازمان مسکن و شهرسازی استان که دبیر کمیسیون را به عهده دارد، انجام می‌شود.

تبصره ۳ ) ترکیب کمیسیون طرح تفصیلی شهر تهران به‌موجب اصلاحیه مورخ ۲۵/۹/۱۳۶۵ش مجلس شورای اسلامی، از نمایندگان وزرای مسکن و شهرسازی، کشور، نیرو، کشاورزی (در حد معاونت مربوط)، سرپرست سازمان حفاظت محیط‌زیست و شهردار تهران یا نماینده تام‌الاختیار او و رئیس‌ شورای شهر تهران تشکیل می‌شود. محل دبیرخانه این کمیسیون در شهرداری تهران و دبیر آن شهردار تهران یا نماینده تام‌الاختیار او خواهد بود.

تبصره ۴) تا تشکیل شورای اسلامی شهرستان، رئیس شورای اسلامی شهر مربوط عضو کمیسیون خواهد بود.

تبصره ۵) از مدیرعامل آب و فاضلاب استان و مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان و مدیرکل دفتر فنی استانداری مربوط برای شرکت در جلسات‌ کمیسیون، بدون حق رأی دعوت به عمل خواهد آمد. از سایر رؤسای سازمان‌های ذی‌ربط، حسب مورد به تشخیص رئیس کمیسیون یا کمیسیون دعوت به عمل خواهد آمد.

در ماده ۸ این آئین‌نامه پیش‌بینی‌شده است که طرح‌های تفصیلی شهری ابتدا در کمیته کار بررسی و سپس در کمیسیون طرح‌های تفصیلی تصویب گردند. همچنین در این ماده آمده است که در صورت مغایرت اساسی میان طرح تفصیلی با طرح جامع شهر مربوط، مرجع تصویب نهایی طرح تفصیلی، شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران خواهد بود. ماده ۹ این آئین‌نامه، کمیسیون طرح‌های تفصیلی را مرجع تصویب طرح‌های بهسازی، نوسازی، بازسازی و مرمت بافت‌های شهری و نیز طرح‌های آماده‌سازی شهری تعیین کرده است. متن این مواد به این شرح است:

ماده ۸: طرح‌های تفصیلی شهری و تغییرات بعدی آنها پس از بررسی در‌ کمیته کار به‌موجب ماده ۵ قانون تأسیس شورای‌ عالی در کمیسیون‌های طرح‌ تفصیلی بررسی و تصویب می‌شوند. ‌طرح‌های تفصیلی و تغییرات بعدی آنها، درصورتی‌که با طرح‌های جامع شهری مغایرت اساسی داشته باشند، پس از بررسی و تصویب در شورای استان، برای رأی‌گیری و تصویب نهایی به شورای‌ عالی ارائه خواهند شد. مغایرت‌های اساسی طرح‌های تفصیلی با طرح جامع شهر بر اساس مصوبات شورای عالی تعیین می‌شوند.

ماده ۹: طرح‌های بهسازی، نوسازی، بازسازی و مرمت بافت‌های شهری، به‌عنوان قسمتی از طرح‌های تفصیلی شهرها و طرح‌های آماده‌سازی، به‌عنوان طرح تفصیلی توسعه‌های جدید شهرها و طرح‌های شهری به تصویب کمیسیون طرح تفصیلی مربوط خواهند رسید. طرح‌های فوق‌الذکر که‌ واجد ارزش خاص تاریخی یا طراحی شهری باشند، بنا به تشخیص دبیر شورای‌ عالی، قبل از تصویب در کمیسیون طرح تفصیلی مربوط، در گروه‌ تخصصی طراحی و بهسازی بافت‌های شهری مورد بررسی قرار خواهند گرفت.‌ آن دسته از این طرح‌ها که با اساس طرح جامع شهر مغایرت داشته باشند، باید به ترتیب مندرج در ماده ۸ به تأیید نهایی شورای‌ عالی برسند.

فرایند کمیسیون ماده 5 شهرداری‌ها
فرایند کمیسیون ماده ۵ شهرداری‌ها
ادامه فرایند کمیسیون ماده 5 شهرداری‌ها

نویسنده : فرشته سهرابی سخی

برای مشاهده سایر مقالات اینجا کلیک کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
Morteza Pakan
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد هر آنچه درباره کمیسیون ماده ۵ شهرداری‌ها باید بدانیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.