شهریور ۳۱, ۱۴۰۰
0
0

پاسخ سوالات متداول در ابتدای ورود به رشته مهندسی شهرسازی

124 بازدید

چجوری میتونم وارد رشته ی مهندسی شهرسازی بشم؟؟

رشته مهندسی شهرسازی یکی از رشته‌های انتخابی فارغ التحصیلان رشته ریاضی فیزیک بعد از مقطع دانشگاه هست. این رشته  وارد مسائلی در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، روانشناسی، تاریخی، محیطی و کالبدی در مقیاس‌های خرد و کلان میشه تا بتونه برنامه ریزی عمیق و دقیقی برای اقشار متفاوت مردم ارائه بده. آخه باید شهر رو طوری مناسب سازی کنه که مردم توش احساس امنیت و آرامش توام با هم داشته باشند. باید بگم مهندسی شهرسازی تمام نیازهای انسان ها رو درنظر میگیره.
من نمیتونم بگم شهرسازی رشته ی خوبی هست یا نه؟؟؟ چون خودم یک شهرساز هستم.
فقط میتونم بگم رشته ی مهندسی شهرسازی شبیه یه دریا میمونه، که به اندازه ی توانایی و مهارتت میتونی ازش برداشت کنی. میتونی باهاش زندگی کنی و از دانش شهرسازی ات استفاده کنی تا حس خوب بهت بده، یا میتونی ازش متنفر باشی، تا شرایط بد خودش رو بهت نشون بده، پس انتخاب با خودته!!

شهرسازی و گرایش‌های اون به انگلیسی چی میشه؟

معادل مهندسی شهرسازی به انگلیسی، urbanism هست و زیرشاخه های اون به ترتیب:
طراحی شهری = Urban Design
مدیریت شهری = Urban Management
برنامه ریزی شهری= Urban Planning
برنامه ریزی منطقه ای = Regional Planning
هستند.

راه‌های کسب درآمد در رشته شهرسازی.

من میتونم برای خودم شرکت مشاور داشته باشم و طرح های شهرسازی رو انجام بدم، که این بسته به توانایی و مهارت هر فرد، درآمد قابل توجهی خواهد داشت. یا اینکه می‌تونم به عنوان یک مشاور حقوقی و در قالب مدیریت پروژه های شهری، دنبال یادگیری تبصره ها و ماده های شهرسازی باشم و از این راه کسب درآمد کنم. و یا بر حسب مهارتی که دارم، میتونم وارد بدنه‌ی شهرداری و سازمان های مربوطه بشم. و از تخصص هایی که دارم استفاده کنم، یا حتی بعد از اینکه شهرسازی رو خوندم، میتونم مدرس بشم و اطلاعاتی که بدست آوردم رو به جامعه ی هدفم آموزش بدم.!!
تصمیم با منه که بعد از مهندسی شهرسازی، میخوام کدوم راه رو برای رشد خودم و رشته ام پیش برم.

آیا رشته شهرسازی در نظام مهندسی هست؟

توی سال های اخیر سازمان نظام مهندسی ساختمان، در بخش شهرسازی فعالیت خودش رو شروع کرده و مهندس‌های شهرساز می‌تونند فعالیت داشته باشند. شهرسازها باید برای ادامه‌ی کار شهرسازی و داشتن فعالیت های تخصصی در رشته خودشون و گرفتن پروانه اشتغال، مهر نظام مهندسی رو داشته باشند. آزمون نظام مهندسی شهرسازی یک مرحله ای هست. و در اون از مباحث مقررات ملی ساختمون گفته میشه.
سازمان نظام مهندسی طبق آیین نامه ماده ۲۷، افرادی رو به عنوان کارشناس عمومی و کارشناس تخصصی معرفی میکنه. و طبق این قانون، افراد تعیین شده به عنوان جایگزین کارشناس رسمی دادگستری توی پروژه ها مشغول به کار میشن.

نویسنده: مرتضی رستمی پاکان

آیا این مطلب را می پسندید؟

باکس دانلود

گزارش خرابی لینک ها
اشتراک گذاری:
Morteza Pakan
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد پاسخ سوالات متداول در ابتدای ورود به رشته مهندسی شهرسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.