شهریور ۳۱, ۱۴۰۰
0
0

اخذ سند مالکیت شش دانگ و تبیین نقش سند مالکیت در سکونتگاه‌های غیررسمی

63 بازدید

اسناد ملکی انواع مختلفی دارند؛ از جمله ی این اسناد، سند شش دانگ، مشاع، سند تک برگ، سند اعیان، سند منگوله دار، سند شورایی، سند رهنی، سند مفروز و … می باشند. با توجه به اهمیت موضوع مالکیت و مزایای ناشی از آن، همچون امکان اخذ وام و مواردی از این قبیل، در این مقاله ما برآنیم تا به توضیح مختصری در خصوص سند شش دانگ بپردازیم.

سند شش دانگ چیست؟

به سندی که به صورت کامل به یک شخص تعلق داشته باشد، سند شش دانگ گفته می‌شود.

این نوع سند رسمی یکی از معتبرترین اسناد در بین اسناد ملکی است و مسائل حقوقی در مورد این سند ملکی بسیار کم است.

کلمه‌ی شش دانگ به معنای شش جهت است و منظور از شش دانگ؛ شش جهت شمال، جنوب، شرق، غرب، بالا و پایین است. مالکان رسمی، مشاعی و اشخاصی که املاکی را به صورت عادی خریداری کرده اند و به دلیل فوت مالک و ورثه و یا عدم دسترسی به آنان موفق به اخذ سند مالکیت شش دانگ نشده اند، می‎توانند برای ثبت املاک خود، تقاضای درخواست سند شش دانگ کنند.

نحوه تبدیل سند مشاع به شش دانگ

در مسیر تبدیل سند مشاع به شش دانگ:

اولین قدم این است که ملک مورد نظر قابل افراز باشد. به این معنی که متراژ آن به اندازه‌ای باشد که بتوان به صورت استاندارد آن را به واحدها و یا طبقات مختلف تقسیم بندی کرد که این کار نیازمند موافقت شهرداری و اداره ثبت می‌باشد.

پس از آن باید با به همراه داشتن سند مالکیت و بنچاق، کارت شناسایی، عوارض شهرداری، فیش آب و برق و… به اداره ثبت مراجعه کرده و تقاضای خود مبنی بر اخذ سند ۶ دانگ را مطرح کنید. به دلیل اینکه لازم است شهرداری با این فرآیند موافقت کرده و اجازه آن را صادر کند، لذا اداره ثبت باید در ابتدا مسئله را با شهرداری مطرح نماید.

سپس در صورتی که ملک قابل افراز باشد، شهرداری این مورد را به اداره ثبت اعلام می‌کند و اجازه تبدیل سند و یا افراز ملک را صادر می‌نماید.

دومین قدم در مراحل تبدیل سند مشاع به شش دانگ، تقسیم نامه‌ای است که اداره ثبت روی متراژ ملک و نوع تقسیم بندی واحدها می‌نویسد و آن را با مالک در میان می‌گذارد.

در مرحله بعد، اداره ثبت مشخص می‌کند ملک باید به چند واحد یا طبقه تقسیم بندی شود؛ بنابراین ابتدا تقسیم نامه در اداره ثبت نوشته می‌شود و سپس مالکین می‌توانند واحدهای خود را از اداره ثبت درخواست کنند تا این اداره سندهای شش دانگ هر کدام از آن‌ها را به صورت مجزا صادر نماید.

مراحل ثبت نام برای سند مالکیت شش دانگ:

  1. تهیه نقشه ملک و تعیین مختصات ملکی
  2. تکمیل اطلاعات در سایت صدور سند مالکیت
  • اطلاعات هویتی صاحب ملک
  • مشخصات ملک
  • موضوع مورد درخواست
  • مشخصات دفترخانه ثبت کننده
  1. ارسال مدارک مورد نیاز به واحد پستی

ماده ۱۴۷ و ماده ۱۴۸قانون ثبت اسناد و املاک

- ماده 147 و ماده 148 قانون ثبت اسناد و املاک

“ماده۱۴۷-برای تعیین وضع ثبتی ساختمان­هایی که تا تاریخ ۱۳۷۰/۰۱/۰۱ بر روی زمین هایی احداث شده که به واسطه موانع قانونی صدور سند مالکیت برای آن ملک میسر نیست.

همچنین تعیین وضع ثبتی اراضی کشاورزی و نسق های زراعی و باغات اعم از شهری و غیر شهری و اراضی خارج از محدوده شهر و حریم آن که مورد بهره برداری متصرفین است. اشخاص با سند عادی تا تاریخ تصویب این قانون خریداری کرده و به واسطه موانع قانونی صدور سند مالکیت برای آن ملک میسر نیست؛ که این هیأت به شرط توافق طرفین به موضوع رسیدگی و پس از تأئید وقوع معامله مراتب را جهت صدور سند مالکیت به اداره ثبت محل اعلام می نماید و اداره ثبت برای آن ملک طبق مقررات سند مالکیت صادر خواهد کرد .”

“ماده۱۴۸-در مورد آن دسته از اراضی که در مالکیت دولت یا شهرداری ها باشد و ساختمان که در آن احداث شده چنانچه متصرف فعلی احداث کننده ساختمان فاقد واحد مسکونی باشد دولت و شهردارها مکلفند عرصه را به قیمت منطقه به صاحبان اعیان بفروشند؛ در صورتی که احداث کننده دارای واحد مسکونی دیگری باشد دولت و شهرداریها عرصه را با نظر کارشناس رسمی دادگستری به قیمت عادلانه روز به صاحبان اعیانی بفروشد.

هیأت مذکور پس از احراز تصرف در اعیان توسط خریدار عرصه اقدام به صدور رأی و اعلام آن به اداره ثبت می نماید. اداره ثبت نیز برای آن ملک طبق مقررات سند مالکیت صادر می نماید.”

اراضی و املاکی که مشمول این قانون نمی باشند عبارتست از :

  • اراضی ملی، موات و اراضی و املاک متعلق به دولت و موسسات دولتی.
  • اراضی و املاکی که فاقد سابقه ثبت هستند.
  • املاک فاقد بنا اعم از اینکه محصور یا غیر محصور باشد.
  • اراضی و املاکی که مالک رسمی آن در قید حیات است و امکان دسترسی به وی جهت تنظیم سند رسمی وجود دارد.
  • اراضی و املاکی که مالک رسمی آن فوت نموده و متقاضی جهت انتقال رسمی ملک به ورثه دسترسی دارد وامکان انتقال رسمی آن از طریق دفتر اسناد رسمی وجود دارد.

مالکیت در سکونتگاه‌های غیر رسمی

در این میان خالی از لطف نیست که پس از پرداختن به مراحل اخذ مالکیت شش دانگ و با توجه به اهمیت مفهوم مالکیت در ایران، به مسئله مالکیت در سکونتگاه‌های خودانگیخته که بعضا فقدان هرگونه سند مالکیتی در بعضی نقاط آنها به چشم می‌خورد نیز اشاره‌‌ی مختصری نمود.

هرناندو دوسوتو(۲۰۰۰؛۱۹۸۹) که استدلال­هایش در رابطه با فواید تبدیل ‘سرمایه مرده’ موجود در مسکن­های غیررسمی به ‘سرمایه ای زنده’ از طریق برنامه‌های اهدای مالکیت(titling programs)، با اشتیاقی در سراسر دنیا مواجه شد، معتقد است، مهمترین متغیر در توضیح نرخ بالای فقر و رکود اقتصادی در سکونتگاه‌های غیررسمی کشورهای در حال توسعه، نبود حمایت و اطمینان قانونی، برای مردمانی است که به صورت غیررسمی صاحب املاک شده‌اند.

اگر خانه­‌های ایشان ثبت شده و به اموال و دارایی‌های رسمی تبدیل شوند، طبق استدلال دوسوتو، مردم می‌توانند از آنها به عنوان تضمین (وثیقه‌)ای برای کسب اعتبار از نهادهای مالی استفاده کنند، خانه­‌هایشان را در بازارهای رسمی بفروشند یا اجاره دهند و حتی آنها را برای استفاده شخصی ارتقاء دهند.

البته لازم به ذکر است سنددار شدن خانه­ها در سکونتگاه‌های غیررسمی همانند شمشیری دولبه عمل کرده و در کنار فواید خود می‌تواند زیان­هایی را همچون منجر شدن به نوسازی یا اعیان­سازی دربرداشته باشد. از این رو در این سکونتگاه‌ها تامین امنیت مالکیت(security of tenure) در مقابل سنددار کردن خانه­‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

برای مشاهده سایر مقالات اینجا کلیک کنید.

نویسنده:  فاطمه سادات لاجوردی

آیا این مطلب را می پسندید؟

باکس دانلود

گزارش خرابی لینک ها
راهنما

منابع

kaaam.ir

www.zoomila.com

azimuthnegar.com

Kuyucu, T. (2014). Law, Property and Ambiguity: The Uses and Abuses of Legal Ambiguity in Remaking I stanbul's Informal Settlements. International Journal of Urban and Regional Research, 38(2), 609-627.

اشتراک گذاری:
Morteza Pakan
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد اخذ سند مالکیت شش دانگ و تبیین نقش سند مالکیت در سکونتگاه‌های غیررسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.